Events

Gelato World Cup



Italy



South Korea



Hungary


SIGEP Gelato d'Oro
Gelato Selection


Gabriele Fiumara


Salvatore Ravese


Marco Reato


SIGEP Gelato d'Oro
Pastry Selection


Roberto Miranti


Pierluigi Ravese


Kovi Paniken


Italian Juniores Pastry Championships


Giuseppe Bonfiglio


Francesco Marchitto


Vincenzo La Monica


Italian Seniores Pastry Championships


Deidda Marco


Glorioso Emilio 

 
Dabbabi Sabeur


Juniores Pastry World Cup



France



Chinese Taipei



Hong Kong


Italian Finals of the Panettone World Cup

Traditional Panettone, 5 finalists:

  1. Pompilio Giardino, Panificio Pompilio, Adriano Irpino (AV)
  2. Pesce Pasquale, Pasticceria Pesce 1896, Avella (AV)
  3. Damiano Pagani, Pasticceria Pagani, Dello (BS)
  4. Musumeci Antonino, Pasticceria Musimeci, Misterbianco CT 
  5. Lastra Francesco, Pasticceria Ga, Castellamare di Stabia (NA)

 

Chocolate Panettone, 5 finalists:

  1. Armando Pascarella, Pasticceria Armando Pascarella, San Felice a Cancello (CE)
  2. Alessandro Slama, Dar Slama, Ischia (NA)
  3. Andrea Marzo, La Dolce Sicilia, Rivoli (TO)
  4. Michele Somma, Pasticceria La Delizia, Santa Maria la Carità (NA)
  5. Pasquale Iannelli, Casa Mastroianni, Lamezia Terme

Sigep Giovani


Ippseoa De Cecco Pescara


IAL Lombardia di Saronno


AFOL di Como 


Young Ideas


Istituto di formazione professionale Rovereto


Fondazione Casa del Giovane Don Mario Bottoglia


Istituto professionale di Stato ‘Martini’


Italian Championship Brewers Cup


Gabriele Pezzaioli


Paolo Troiani


Andrea Batacchi


Italian Championship Cup Tasters


Simone Zaccheddu


Roberto Cagnetta


Michael Boffelli


CIBC - Italian Championship Baristi Caffetteria


Federico Pinna


Matteo Pavoni


Erika Giardino


CILA - Italian Championship Latte Art


Manuela Fensore


Stefano Cevenini


Michele Intravaia


Italian Championship Coffee Roasting


Emanuele Tomassi


Alfonso Pepe


Roberto Breno


CIGS - Italian Championship of Coffee in Good Spirits


Andrea Villa


Marco Poidomani


Vito Alberto Patrimia


Italian Championship IBRIK


Emanuele Bernabei


Niki Elvira Di Landa


Davide Spinelli